تبخال تناسلی زنان چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟

تبخال تناسلی زنان چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟

تبخال تناسلی

تبخال تناسلی زنان عفونتی مقاربتی بوده که در پی آلوده شدن با ویروس تبخال تناسلی رخ می‌دهد. درواقع تبخال تناسلی یک بیماری منتقل ‌شونده از راه جنسی است که باعث زخم‌‌های کوچک دردناک در ناحیه تناسلی می‌شود. ظهور بیماری معمولا با التهاب و به دنبال آن بروز خوشه کوچکی از تاول‌ها همراه است که پس از چند روز پاره می‌شوند و ترشحات آن‌ها بیرون می‌ریزد و زخم‌های اغلب دردناکی را به جای می‌گذارد.

تبخال تناسلی زنان از راه آمیزش جنسی منتقل می‌شود و نمی‌‌توان آن را ریشه‌کن کرد. اغلب موارد تبخال تناسلی ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس (این ویروس با رابطه جنسی دهانی و معمولی و مقعدی به سایر افراد منتقل می‌شود) که باعث تبخال معمولی هم می‌شود. گرچه دقیقا معلوم نیست که چه عواملی عود ویروس را باعث می‌شود اما عود ویروس با عوامل متعددی از جمله قاعدگی، خستگی، استرس، بیماری و قرارگیری در معرض نور خورشید ارتباط دارد.

  از آنجاییکه این ویروس خارج از بدن زنده نمی‌ماند، بنابراین آلوده شدن از طریق ارتباط با وسایل استفاده شده توسط فرد آلوده تقریبا غیرممکن می‌باشد.

علائم این بیماری چیست؟

اگرچه این بیماری در برخی از موارد ممکن است کاملا بدون نشانه باشد اما به طور کلی می‌توان گفت بعد از ۲ روز تا ۲ هفته بعد از تماس با فرد آلوده به تبخال تناسلی فرد احساس درد و سوزش و خارش و قرمزی شدید ناحیه تناسلی می‌کند و تدریجا تاول‌های پوستی و گروهی به شکل زیر در ناحیه ایجاد می‌شوند که بسیار دردناک هستند و فرد ممکن است مبتلا به تب، درد عضلات و بی‌حالی شدید گردد. این بیماری واگیردار بوده و هرگونه تماس جنسی باعث آلودگی طرف مقابل نیز خواهد شد.

چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند؟

زنان بیشتر از مردان در خطر ابتلا به این بیماری هستند چراکه ویروس از مرد به زن راحت‌تر از زن به مرد منتقل می‌شود. همچنین کسانی که رابطه جنسی بی‌بند و بار دارند نیز در خطر بسیار بیشتری برای ابتلا به این بیماری می‌باشند. این بیماری ممکن است نشانه‌ای نداشته و حتی افرادی که هیچگونه تبخال و یا زخمی در نواحی تناسلی و دهان خود ندارند نیز می‌توانند به این بیماری آلوده شوند.

روش‌  درمان داروئی کدامند؟

درمان دارویی:
هنوز روش قطعی برای درمان تبخال تناسلی زنان و مردان وجود ندارد و لذا در صورت ابتلای فرد در حالت حاد بهتر است از مسکن و ضد درد و مصرف مایعات زیاد استفاده شود. پماد و قرص‌های آسیکلوویر طبق دستور و مجوز پزشک جهت جلوگیری و عود آن دومین راه درمان تسکین می‌باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *