اندومتریوز

اندومتریوز

پولیپ‌ رحم در خانم‌ها

 

 • اندومتریوزچیست؟

اندومتریوز یک بیماری مزمن و دردناک است که مشخصه آن وجود بافت اندومتر(لایه داخلی رحم) در بیرون از رحم است .

این امر می تواند موجب بروز التهاب و تشکیل جای زخم در بافت شود که با درد همراه است.

 

 • چه کسانی به اندومتریوز مبتلا می شوند؟

بانوان از هر گروه نژادی یا اجتماعی به این بیماری مبتلا می شوند،اما مطالعات نشان می دهند که به طور خاص:

 • ۷۰%بانوانی که از درد لگنی شکایت دارند.
 • ۶۰-۴۰%بانوانی که دچار دردهای شدید قاعدگی هستند.
 • ۴۰-۲۵%بانوان نابارور

از اندومتریوز رنج می برند.

همچنین اگر در خانواده هر خانمی،فرد دیگری هم به این بیماری مبتلا باشد ،خطر بروز اندومتریوز در وی بیشتر است.

 

 • علایم اندومتریوز چه هستند؟

شایع ترین علایم و نشانه های اندومتریوز شامل درد لگنی مزمن ،درد قاعدگی (دیسمنوره)و درد در حین یا پس از فعالیت جنسی می باشد.

مشکلات باروری نیز معمولا با اندومتریوز همراه هستند و بر آوردمی شود ۳۰تا۵۰ در صد بانوان مبتلا به اندومتریوز، ناباوری را تجربه می کنند .

نشانه های دیگر می تواند شامل خستگی ،حرکات دردناک روده در زمان قاعدگی و کمر درد باشد.

علایم و نشانه های بیماری در همه بانوان مبتلا به اندومتریوز بروز نمی کند و برخی از افراد مبتلا به این بیماری هیچ نشانه ای را تجربه نمی کنند و تنها زمانی که برای ناباروری تحت معاینه قرار می گیرند از وجود این بیماری آگاه می شوند .

 

 • درد همراه با اندومتریوز چقدر شدید است؟

بانوان هر یک شدت متفاوتی از درد را تجربه می کنند و شدت درد ممکن است ماه به ماه تغییر پیدا  کند .برخی از بانوان تنها در زمان های خاصی از خاصی از دوره قاعدگی خود درد را تجربه می کنند ،در حالی که یک نفر از هر چهار بانوی مبتلا به اندومتریوز در تمام دوره ماهانه خود از درد رنج می برند.

میزان درد و نشانه هایی که بانوان مبتلابه اندومتریوز تجربه می کنند لزوما با تعداد و اندازه ضایعات اندومتریوز مرتبط نیست ، یعنی برخی بانوان که تنها چند ضایعه اندومتریوز دارند ،ممکن است درد شدیدی داشته باشند و برخی بانوان که ضایعات متعدد و بزرگ دارند ممکن است هیچ دردی را تجربه نکنند.

 • اندومتریوز چقدر شایع است؟

یک نفر از هر ۱۰خانم در دوران باروری به اندومتریوز مبتلا می شود. در بانوان مبتلا به دیسمنوره (دردزمان قاعدگی)،شیوع اندومتر یوز ۶۰-۴۰در صد است ،و در بانوانی که از درد لگنی شکایت دارند ،شیوع اندومتریوز تا۷۰درصد است.

 • دلیل اندومتر یوز چیست؟

دلیل اندومتریوز شناخته شده نیست. چند نظریه در این مورد وجود دارد ،که تا به امروز هیچ کدام از آن ها به اثبات نرسیده اند. پذیرفته شده ترین نظریه این است که بافت تخریب شده در زمان قاعدگی از طریق لوله های فالوپ به سمت داخل جریان می یابد (“برگشت خونریزی قادگی “) و بر روی اندام های لگنی نشست می کند و می تواند در انجا تکثیر و رشد کند.

 

اثرات اندومتریوز روی زندگی بانوان

 • اندومتریوز چگونه بر روی زندگی بانوان اثر می گذارد؟

اندومتریوز می تواند اثر بسیار زیادی در اوایل زندگی یک زن داشته باشد و ممکن است روی حرفه،زندگی خانودگی و زناشویی وی تاثیر گذار باشد.  اندومتریوز می تواند بر روی روند تحصیلات و زندگی حرفه ای یک زن اختلال ایجاد کند.  این کاهش بهره وری به همراه هزینه های ناشی از تشخیص و درمان اندومتریوز به این معنی است که بیماری هم برای جامعه و هم برای فرد مبتلا، هزینه های اقتصادی به همراه می آورد .

 • چرا اندومتریوز موجب بروز مشکلات باروری می شود؟

برآورد می شود بین ۳۰ تا ۵۰ درصد بانوان مبتلا به اندومتریوز، ناباروری را تجربه می کنند. با این وجود ارتباط میان اندومتریوز، و بروز مشکلات در باروری و بارداری به طور کامل شناخته نشده است و تصور بر این است که چندین عامل در این امر دخالت دارند از:

 • آسیب به اندام هایی که در بارداری دخالت دارند
 • تغییر شکل آناتومی لگن که مانع از حرکت تخمک به پایین و به سمت لوله فالوپ می شود
 • التهاب لگن ناشی از اندومتریز که سبب تولید سلول هایی می شود که به اسپرم حمله ور شده و طول عمر این سلول ها را کوتاه و تحرک آنها را کم می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *